Kupla šahisu saime no 48 valstīm Rīgā svin šaha svētkus!

Pirmajā šaha festivālā «RTU Open», kas notika pirms astoņiem gadiem, pulcējās 147 dalībnieki, galvenokārt no kaimiņvalstīm, festivāla pirmssākumus LNT raidījumā «900 sekundes» atceras festivāla organizators, RTU Sporta centra direktors Egons Lavendelis. Togad notika viens turnīrs, bet šogad ir tik liela turnīru daudzveidība, ka katrs spēlētājs var atrast kaut ko savām laika iespējām un meistarībai atbilstošu.

E. Lavendelis atzīst, ka šis festivāls ir īpašs ar ļoti spēcīgu vidējo spēles līmeni, kas spēles padara interesantas un, atšķirībā no daudziem citiem festivāliem, kur ir uzaicināti pāris lielmeistari, bet pārējie ir vāji amatieri, «RTU Open 2019» ir 170 šahistu ar starptautiskiem tituliem, viņu vidū arī 30 lielmeistari. Tas padara festivālu pievilcīgu daudziem šahistiem, un liela daļa no viņiem uz to braucu katru gadu.

Šaha spēles amatieris Ēriks Mieriņš, kurš jau vairākkārt piedalījies «RTU Open» atzīst, ka viņam pasākums ir pievilcīgs ar iespēju satikt un spēlēt šahu ar cilvēkiem, ar kuriem spēlējis vēl tad, kad mācījies skolā. Viņa ģimenē šaha spēle ir tradīcija – to spēlē bērni, savukārt sieva ir deviņkārtēja Latvijas čempione.

Lielmeistars Toms Kantāns, kurš ir spēļu komentētājs, atzīst, ka spriedze ir liela – īpaši tā pieaug, tuvojoties turnīra noslēgumam. Turnīra gaitā gadoties arī dažādas emociju raisītas nesportiskas rīcības – pēc neveiksmīgas spēles šahists figūras var uzmest uz galda vai arī nepaspiest roku otram spēlētājam.

2019. gada 7. augusta raidījuma «900 sekundes» sižets